2percenta

Neziskové organizácie varujú, že bez 2 % z daní nebudú môcť pomáhať

Slovenský neziskový sektor bije na poplach. V budúcom roku totiž podľa jeho zástupcov klesne asignácia z daní z príjmov právnických osôb zo súčasných dvoch na jedno percento.

Neziskové organizácie by tak prišli o 7 až 8 miliónov eur, čo môže vážne ohroziť mnohé verejnoprospešné aktivity a projekty v oblasti sociálnych služieb, podpory vzdelávania či ochrany kultúrneho dedičstva.

Neziskovky tvrdia, že ministerstvo financií predloženou novelou zákona o dani z príjmov porušilo dohodu dosiahnutú vzájomnými rokovaniami. Kým dnes môžu firmy usmerniť využitie 2 % svojich daní v prospech verejnoprospešných tém za predpokladu, že dajú aj 0,5 % vo forme daru, po novom sa má táto podmienka zdvojnásobiť. Ak teda nedarujú 1 % z vlastného zisku, budú môcť asignovať už iba 1 % dane.

Máme signály, že pre mnohých je to neprekonateľné. Dnes nemajú ochotu vzdať sa takéhoto objemu peňazí v prospech verejných aktivít,” uviedol predseda komory mimovládnych neziskových organizácií pri Rade vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie Marcel Zajac na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Zástupcovia sektora považujú za nemožné, aby organizácie pôsobiace v charite, školstve či zdravotníctve uniesli takúto zmenu. “Ak sa nezasiahne, je dosť pravdepodobné, že množstvo týchto organizácií neprežije a skončí,”obáva sa autor asignačného modelu Peter Haňdiak. “Takýto výpadok by si tento sektor nemohol dovoliť a znamenalo by to enormné zníženie všetkých činností, ktoré poskytuje verejnoprospešný sektor, a činností, kde v mnohých prípadoch supluje aj štát,” dodal.

Najviac peňazí z asignácie od firiem prišlo do sektora v roku 2009, a to vyše 37 miliónov eur. Za dva roky klesla táto suma o tretinu približne na 25 miliónov eur. Zhruba na tejto úrovni sa príjem neziskoviek z daní právnických osôb pohybuje aj dnes. Z nich asi 7 až 9 miliónov eur prerozdeľujú firemné nadácie a nadačné fondy. V roku 2012 išlo najviac ich financií práve verejným inštitúciám, ako sú školy, nemocnice alebo mestá a obce. Najväčší podiel z týchto prostriedkov získava kultúra na Slovensku.